Zaštitite svoj sluh. čuješ li to?

Zaštitite svoj sluh!

 

Dakle, ovako bi mogla izgledati prodaja našeg asortimana za zaštitu sluha u slučaju da bude prekasno… Počnite štititi svoje uši na vrijeme. Također ih možete oštetiti tijekom normalnih aktivnosti kao što je košnja trave. Koliko je decibela već opasno za zdravlje i kako se zaštititi od njih? Nastavi čitati.

Prilikom rada u bučnim uvjetima, zaštitu sluha treba osigurati poslodavac. Međutim, nije samo zaposlenje ono što može uzrokovati oštećenje sluha . Ako kod kuće povremeno radite s alatima poput motorne pile, kružne pile ili rezača grmlja, svakako se zaštitite i pri tome. No opasnu buku može emitirati i obična kosilica za travu ili električni trimer za grane.

Kada buka počinje biti opasna za vaše zdravlje?

Rizik povezan s bukom ovisi o dva čimbenika – jačini buke i njezinom trajanju. Jačina buke izražava se kao razina zvučnog tlaka – jedinica je dobro poznati decibel – dB. Prag pri kojem buka može oštetiti vaše uši je 85 db . Međutim, vrijeme koje ljudsko uho može izdržati izloženost toj razini buke logaritamski se skraćuje. Svaka dodatna 3 decibela znače pola vremena koje ljudsko uho može podnijeti takvu buku.

Razina zvučnog tlaka

85 dB91 dB97 dB103 dB115 dB124 dB140 dB160 dB
kosilica za travuvlak u pokretubušilicapneumatski udarni čekićmotorna pilapneumatski zakivačpočetak mlazaeksplozija, pucnjava
nedefiniran
 
Pročitajte oznake na uređajima

Rizik od takozvanih  udarnih ili impulsnih zvukova  koji traju kraće od jedne sekunde (pucnji, udarci strojeva za zakivanje ili udarci, eksplozije) je jasan i  takav zvuk može biti čak i bolan.  Postoji neposredna opasnost od oštećenja sluha, jer se tijelo ne može prilagoditi takvoj buci. No, rizik dugotrajnijeg izlaganja buci intenziteta od 85 do 120 dB leži u činjenici da ljudi nisu svjesni opasnosti i podcjenjuju zaštitu sluha.

Gubitak sluha, zujanje u ušima ili poremećaji spavanja  ne treba dugo da se razviju. Stoga, kada radite s bilo kojim uređajem, uvijek pročitajte koliko je intenzivna buka koju emitira. Ove podatke možete pronaći na naljepnici na uređaju. Tada morate dobiti odgovarajuću zaštitu.

Mogućnosti zaštite

Kobna greška radnika u bučnim okruženjima je uvjerenje da  se uši naviknu na buku. Suprotno je točno  i dugotrajna izloženost prekomjernoj buci može uzrokovati trajno oštećenje sluha. Osjetljivost je također različita za svaku osobu, tako da ne možete unaprijed procijeniti hoće li vam oštetiti uši. Međutim, s preventivnom zaštitom ne možete pogriješiti.

Sredstva za zaštitu sluha dijele se na  štitnike za uši i čepiće za uši.  Štitnici za uši su praktičniji jer ne morate ništa stavljati u uši, a i lakše ih je skinuti i brzo ponovno staviti. Međutim, u nekim slučajevima su potrebni čepići za uši.

Za svaki proizvod uvijek je navedena informacija koliko može smanjiti razinu buke. Ako zaštita od čepića za uši ne može smanjiti razinu zvučnog tlaka kojem ste izloženi ispod određenog praga – 85 dB, trebali biste kombinirati čepiće za uši sa štitnicima za uši.

U našoj ponudi pronaći ćete visokokvalitetnu zaštitnu opremu različitih proizvođača:

 
Shopping Cart